V korupčnej afére lietajú hráči DAC-u aj bývalí slovenskí futbalisti

12.09.2013 Celý región

Praha 12. septembra (TASR) - Po spoločnej česko-slovenskej policajnej akcii obvinili policajti z Národnej kriminálnej agentúry sedem ľudí. Štyria z nich sú hráčmi futbalového klubu DAC 1904 Dunajská Streda a traja bývalí slovenskí futbalisti. Obvinení sú z prijímania úplatkov a podplácania za ovplyvňovanie výsledkov zápasov.

"Predovšetkým bývalí hráči našej najvyššej súťaže oslovili aktívnych hráčov v kluboch a snažili sa cez týchto aktívnych hráčov dohodnúť výsledok, respektíve počet strelených gólov, alebo iné možnosti, ktoré sú v ponukách stávkových kancelárií," informoval prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Na vrchu pyramídy je podľa polície organizátor, ktorý je pravdepodobne v nejakej ázijskej krajine. Tam uzatváral stávky online.

Z podplácania polícia obvinila bývalých hráčov Ivana Ž., Róberta R. a Mariána D. Z prijímania úplatku sú obvinení dunajskostredskí futbalisti Michal D., Ivan H., Tomáš H. a Marek B. Sprostredkovatelia úplatkov mali ovplyvňovať zápasy aj v Českej republike. "Podľa doterajšieho dokumentovania svojou činnosťou ovplyvnili najmenej 19 futbalových zápasov," povedal Gašpar.

Corgoňligový klub DAC Dunajská Streda poskytol vo štvrtok TASR oficiálne stanovisko k informáciám z tlačovej besedy prezidenta Policajného zboru SR o korupčnom škandále: "Tak ako v celej verejnosti aj v našom klube rezonuje informácia o udalostiach súvisiacich s tipovacou aférou, ktorá bola odhalená policajnými orgánmi ČR a SR. Z informácií, ktoré boli zverejnené médiami, ako i z tých, ktoré odzneli na tlačovej konferencii prezidenta PZ SR, sme sa dozvedeli pre nás šokujúcu skutočnosť, že do tejto odsúdeniahodnej záležitosti boli podľa slov prezidenta PZ SR "zainteresovaní" aj štyria hráči pôsobiaci v našom klube. Táto šokujúca správa nás pochopiteľne prekvapila a zaskočila, ale predovšetkým sme pobúrení takýmto konaním hráčov a ich komplicov. Pochopiteľne, že náš klub a jeho meno je takýmto konaním, o ktorom sme nemali najmenšieho tušenia, poškodený a všetci, ktorí v ňom každodenne pracujú takéto vrcholne neetické konanie jednoznačne odsudzujú s vedomím, že takéto spôsoby devastujú a znehodnocujú nielen ich prácu, ale celý slovenský futbal! Od takéhoto konania, ktoré je pre nás naozaj šokujúce, sa celý náš klub dištancuje, ale v prípade potreby i keď sme o takomto konaní, tak ako sme už uviedli, nemali ani len najmenšieho tušenia, budeme pri objasňovaní podobných skutkov spolupracovať!"
 
Stávková aféra v Česku má prvých obvinených

Česká protikorupčná polícia obvinila dvanásť súčasných a bývalých futbalistov z podplácania a prijímania úplatkov v rámci stávkového škandálu. Pri odhaľovaní kauzy spolupracuje polícia ČR aj so slovenskými kolegami pre podozrenie, že do aféry sú zrejme zaplatené osoby zo Slovenska.

Špeciálna policajná zložka zahájila urýchlené pátranie a od stredajšieho večera zadržala prvých podozrivých. "Na rôznych miestach Českej republiky prišlo k zadržaniu dvanástich osôb a zároveň viac ako dvadsať ďalších sme vyzvali k podaniu vysvetlenia. Kriminalisti vykonali navyše 15 domových prehliadok a prehliadok iných priestorov," píše sa v policajnej správe. Mená obvinených zatiaľ nie sú konkretizované.

Z klubov najvyššej futbalovej súťaže Gambrinus ligy potvrdili prítomnosť polície v klube len FK Teplice. Podľa ďalších informácií spadá však vlna obvinenia na niektorých hráčov Roudnice nad Labem či Strakoníc a zapojení by mali byť aj hráči z Ústi nad Labem. Medzi skupinou zatknutých by sa mal nachádzať aj Jan Halama z Českých Budějovíc, ktorý v minulosti v Strakoniciach pôsobil. V súčasnosti obliekal dres Bohemiansu Praha.
Oficiálne vyhlásenie Slovenského futbalového zväzu

Slovenský futbalový zväz (ďalej len SFZ) vysoko oceňuje prácu vyšetrovateľov, ktorí odhalili túto trestnú činnosť. Je v záujme futbalového hnutia očistiť ho od akýchkoľvek prejavov korupcie.

SFZ bol o celom prípade a priebehu vyšetrovania policajnými orgánmi pravidelne a priebežne informovaný. Zároveň sa na ňom aktívne podieľal, pričom poskytol polícii maximálnu súčinnosť a všetky jemu dostupné informácie.

SFZ sprostredkoval všetky relevantné dokumenty, ktoré obdržal od UEFA prostredníctvom svojho integrity officera a to najmä oficiálne správy zo systému odhaľovania manipulácie futbalových stretnutí BFDS (Betting Fraud Detection System) prevádzkovaným UEFA. Pozícia integrity officer bola v rámci organizačnej štruktúry vytvorená v roku 2011, pričom v jeho pracovnej náplni je práve poskytovanie súčinnosti pri odhaľovaní manipulácie futbalových stretnutí.

SFZ zdôrazňuje, že dôležitým faktorom pre úspešnosť vyšetrovania bola skutočnosť, že sa priebežne získané informácie podarilo udržať v tajnosti.

SFZ považuje manipuláciu výsledkov futbalových stretnutí za jednu z najväčších hrozieb futbalu a voči všetkým, ktorí sa na nej podieľajú, uplatní všetky dostupné sankcie v zmysle Stanov SFZ, Súťažného, Disciplinárneho poriadku a ďalších futbalových noriem."

TASR prináša výberovú chronológiu korupčných afér v športe, ktoré sa týkali nielen územia Slovenskej republiky (SR), ale aj občanov SR v zahraničí.

10. júna 2004 - Polícia Českej republiky potvrdila, že vyšetrovala korupčnú aféru a v rámci nej sa zaoberala ďalšími troma zápasmi Gambrinus ligy, v ktorých hral 1. FC Synot Staré Město. Políciou odpočuté telefonáty ukázali, že výsledky početných zápasov v sezóne 2003/2004 boli dopredu dohodnuté. Do kauzy sa zaplietlo postupne 14 rozhodcov, päť klubov a osem manažérov. Medzi obvinenými sa ocitli aj dvaja Slováci, arbiter Eduard Cichý a bývalý športový riaditeľ 1. FC Synor Igor Štefanko.

26. januára 2006 - Finančnými pokutami od 50.000 do 300.000 Kč potrestal kroměřížsky súd všetkých obžalovaných rozhodcov a funkcionárov v úplatkárskej afére bývalého futbalového klubu Synot. Najvyšší peňažný trest dostal bývalý majiteľ klubu Ivo Valenta, ktorému súd vymeral pokutu 300.000 Kč, 50.000 musel zaplatiť bývalý športový riaditeľ a niekdajší šéf trenčianskeho klubu Igor Štefanko a traja rozhodcovia. Trojročný zákaz pôsobenia dostal Igor Štefanko a ďalší traja rozhodcovia Josef Dvořáček, Petr Řehoř a Slovák Eduard Cichý.

27. júna 2006 - Na okresný súd v Kroměříži sa znova vrátila veľká korupčná aféra 1. FC Synot Staré Město, ktorá v sezóne 2004/2005 veľmi negatívne ovplyvnila dianie v celom českom profesionálnom futbale. Do aféry boli zapletení aj Slováci Igor Štefanko a Eduard Cichý.

22. októbra 2006 - Odvolací senát Krajského súdu v Ostrave uznal Lubomíra Pučeka, manažéra SK Slavia Praha, vinným za korupciu, ktorej sa mal dopustiť ešte ako futbalový rozhodca pred troma rokmi pred zápasom Dukla Banská Bystrica - FK Matador Púchov. Puček spolu s vtedajším kolegom Jiřím Vodičkom mali podľa ostravského súdu ovplyvniť stretnutie Corgoňligy medzi Banskou Bystricou a Púchovom, za čo dostali peňažnú pokutu 70.000 českých korún a Jiří Vodička nesmie dva roky pôsobiť ako futbalový rozhodca. Podľa policajného dôkazu ponúkal odsúdený Puček Vodičkovi pred zápasom Banská Bystrica - Púchov 70 litrov kvalitného českého vína. O Pučekovom prípade rozhodoval 7. augusta 2007 Najvyšší súd ČR, ktorý zamietol jeho odvolanie.

6. marca 2007 - Pracovníci Úradu boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru zadržali v Bratislave priamo pri preberaní úplatku vysokého funkcionára Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Vladimíra W. Zadržaný mal naplniť skutkovú podstatu trestného činu prijatím úplatku vo výške 10.000 Sk za sprostredkovanie registrácie zahraničného hráča, ktorý mal údajne namierené do ŠK ELDUS Močenok. V úlohe agenta vystupoval Stanislav Szabo, majiteľ ŠK Eldus Močenok. Vladimír W. pôsobil na SFZ ako predseda Ligovej komisie SFZ, športový riaditeľ SFZ a zastupujúci generálny sekretár SFZ.

5. marca 2008 - Traja funkcionári futbalového klubu dali rozhodcovi finančnú hotovosť vo výške 50.000 Sk (dvakrát po 25.000 Sk) za to, že vybaví a ovplyvní výsledky futbalových zápasov II. triedy - dospelí majstrovstiev okresu Dunajská Streda. Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii Prezídia Policajného zboru obvinil Jána K., Attilu S. a Józsefa K. za trestný čin podplácania a jednu osobu za trestný čin prijímania úplatku.

7. októbra 2008 - Vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii obvinil dvoch funkcionárov futbalového klubu za trestný čin podplácania a sedem osôb Západoslovenského futbalového zväzu (hlavní rozhodcovia, asistenti rozhodcu a delegáti) za trestný čin prijímania úplatku v spolupáchateľstve. Za výhru vo futbalovom zápase 17. kola IV. ligy Západ medzi klubmi v Topoľčianskom okrese dali funkcionári v marci 2008 osobám ZsFZ prisľúbený úplatok 25.000 Sk (829 eur). V máji za remízu v 23. kole v zápase medzi tými istými klubmi funkcionári uplácali 30.000 korunami (995 eur).

20. novembra 2008 - Príslušná prokuratúra podala obžalobu na bývalého zastupujúceho generálneho sekretára SFZ a bývalého predsedu Ligovej komisie SDFZ Vladimíra W. za päťnásobný trestný čin prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody podľa paragrafu 160 a, odsek 1 Trestného zákona účinného do 31. decembra 2005 a dvojnásobný zločin prijímania úplatku podľa paragrafu 329, odsek 1 Trestného zákona.

29. novembra 2010 - Bývalého vysokého funkcionára Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Vladimíra Wänkeho Najvyšší súd (NS) SR na svojom verejnom zasadnutí právoplatne odsúdil v úplatkárskej afére na tri roky a štyri mesiace nepodmienečne. Trojčlenný senát NS tak potvrdil rozsudok Špeciálneho (ŠS) súdu v Pezinku. NS teda zamietol ako odvolanie Wänkeho, tak odvolanie špeciálneho prokurátora.

Wänkeho odsúdil v apríli 2009 bývalý Špeciálny súd v Pezinku na tri roky a štyri mesiace nepodmienečne. Zároveň mu uložil peňažný trest 2000 eur (60.252 Sk). Súd uznal 63-ročného dôchodcu Wänkeho za vinného v štyroch z pôvodných ôsmich skutkov, ktoré boli zdokumentované v obžalobe. Odsúdili ho za prijatie úplatkov vo forme debničky jabĺk, dvoch kartónov vína a 15.000 Sk (498 eur).

Wänke bol vo väzení od decembra 2010, v marci 2013 ho podmienečne prepustili.

 

Vyberte región

mark